A tengerimalacok egészségének megelőzésében sokat segít, ha tisztában vagyunk a betegségek forrásaival. Ha állatorvoshoz kell fordulnunk, a megfelelő kezelés kiválasztásában kulcsfontosságú szerepet játszanak saját megfigyeléseink: a tengerimalac közérzetének megváltozása, a tünetek felismerése.
Mit tehetünk, ha beteg a malackánk?
A tengerimalacot, mint minden más élőlényt, számos betegség fenyeget. A fertőzések és megbetegedések forrása 5 féle lehet:
●Az állatok a betegséget elkaphatják közvetlenül egymástól cseppfertőzéssel, függetlenül attól, hogy ugyanarról az állatfajról van-e szó. Megfertőzheti egér, patkány, macska, nyúl, kutya, de akár maga az ember is.
●Tengerimalacunk kezelésre szorul akkor is, ha élősködők támadják meg szervezetét. Ilyenek az atkák, paraziták, bolhák, tetvek, férgek vagy rovarok.
●Egy másik nagyon fontos betegségforrás a táplálék. Ebben az esetben a betegség okozói lehetnek a nedves eleségen megtelepedő gombaspórák vagy penész, de súlyos tünetet válthat ki egy mérgezőanyagot tartalmazó vagy növényvédő szeres zöldség- vagy gyümölcsféle.
●A megbetegedések egy része nem fertőzésnek köszönhető. Ebbe a csoportba sorolhatóak a különböző allergiák, a rák, a húgy- és vesekő, a hiánybetegségek, a terhesség során felmerülő komplikációk, a szélütés, továbbá ide tartoznak a különböző sérülések, mint a csonttörés, ficam és a sebek.
●Az ötödik csoportot a veleszületett betegségek alkotják, mint például a törpenövés, a fejlődési rendellenesség, az abnormális végtagok kialakulása vagy a fogak kifele növése.
Ha gondosan bánunk kedvencünkkel, helyesen tápláljuk és tartjuk, a legtöbb megbetegedés és sérülés elkerülhető. Ha mégis elkapna valamit malackánk, felépülésének ideje attól függ, milyen hamar jelentkeztek rajta a betegség első tünetei, és mikor kezdjük kezel(tet)ni.
Nagy előny lehet egy házi patika, ha a beteg kisállaton mihamarabb segíteni szeretnénk. Az alábbiakban felsoroljuk, hogy melyek azok az eszközök és készítmények melyek ilyen esetben segítségünkre lehetnek.
Házi patika tengerimalacoknak:
●szemcsepp (a különböző gyulladások kezelésére)
●szemkenőcs (gyulladásokra és szemsérülésekre)
●fülcsepp (gyulladásra)
●fülpiszkáló (akár a szem tisztítására is)
●hashajtó (székrekedés kezelésére)
●széntabletta (hasmenés kezelésére)
●sebkenőcs
●sebhintőpor (vérzéscsillapításra) vagy sebtapasz
●gomba elleni krém
●széles felhasználású antibiotikum (láz vagy nátha esetére) multivitamin
●készítmény (hiánybetegségek kezelésére)
●babaolaj (tisztításhoz)
●fésű, kefe
●karomvágó olló
●kisolló (szőrcsomók eltávolításához).
SAJÁT GÉPELÉS |