A szriai aranyhrcsg a rgcslk rendjbe tartoz hrcsgformk alcsald legjobban ismert faja. Vadon l populcija vgveszlyben van, de hzillatknt s tudomnyos ksrleti alanyknt npszer s elterjedt. A felntt egyedek testhossza 13–18 cm, s tlagosan 2-3 vig lnek.
Biolgija
Az alcsald legtbb tagjhoz hasonlan a szriai aranyhrcsgnek nagy, tgulkony pofazacski vannak, melyek pofjtl a vllig rnek. A termszetben tpllkukat jrataikban halmozzk fel; az lelmet a pofazacskikban szlltjk otthonukba. Tpllkbsg idejn hatalmas mennyisget gyjthetnek ssze, egyetlen hrcsg jratban egyszer 25 kg gabont talltak.
Az ivarrett nstnyeknek ngynaponta van petersk. Ha egy nstnyt s egy hmet a tzelsi idszakon kvl tesznk egy ketrecbe, a nstny megtmadhatja a hmet. A szriai aranyhrcsg 16-18 napos vemhessgi ideje a legrvidebb az ismert mhlepnyes emlsk kztt. Egy alomban akr 20 klyk is szlethet, br az tlagos alommret 8. Egy gyakorlatlan vagy magt fenyegetve rz anyahrcsg elhagyhatja, vagy akr fel is falhatja utdait, ezrt kezd hrcsgtartk szmra nem javasolt a faj szaportsa.
Hzillatknt
A hazai llatkereskedsekben leggyakrabban rult hrcsgfaj az aranyhrcsg. Eredetileg egyetlen sznvltozata ltezett, a barna, a fekete s az arany szn keverke, neve is innen szrmazik. Azta szmos sznvltozatt tenysztettk ki. Bartsgos, kvncsi termszetk s kis mretk miatt rendkvl npszer hzillatok. Szvssguk s knny tartsuk miatt gyakran k a gyermekek els kisllatai, illetve osztlytermekben is tartjk ket. Farkuk apr, szinte lthatatlan mrete miatt egyes llattartk jobban kedvelik ket a patknyoknl, vagy egyb rgcslknl. Az aranyhrcsg terletvd sztne nagyon ers. A szeld pldnyok is megtmadjk, st akr meg is lhetik felntt fajtrsaikat. Ezt elkerlend, hathetes koruktl kezdve egynem csoportokban ajnlott a tartsuk, tzhetes koruktl kezdve pedig teljesen el kell ket klnteni egymstl. A fogsgban tartott szriai aranyhrcsgk llatjlti vizsglatai kimutattk, hogy a nagy tmrj futkereket, s az olyan alomanyagot kedvelik, amely lehetv teszi szmukra a fszekptst.Az aranyhrcsg rendkivl kedveli a gabonaflket(rozs kivtelvel)s reggelente a friss gymlcst.
Ksrleti llatknt
Tudomnyos ksrletek alanyaknt is hasznljk ket betegsgek, illetve viselkeds- s kronobiolgiai (a cirkadin ritmus vizsglata) kutatsokban. Szmos rkltt mozgsmintzatuk figyelhet meg, pldul a terlet kijellse szagnyomokkal. Lgti s lgzsbiolgiai kutatsokban klnsen npszerek. Mivel minden fogsgban tartott egyed csupn nhny begyjttt llattl szrmazik az ers beltenyszts miatt hajlamosak rkltt szvbetegsgekre, s ezek vizsglati alanyaknt is npszerek.
Felfedezse
Az els pldnyt, egy ids nstnyt George Robert Waterhouse brit zoolgus tallta Szriban, 1839-ben. A fajt Cricetus auratusnak, aranyhrcsgnek nevezte el, s bundjt a British Museumnak adta, ahol killtottk. Az ezutn kvetkez szz vben az eurpai tudomny nem foglalkozott tbbet ezzel a fajjal. 1930-ban Israel Aharoni izraeli zoolgus professzor a Jeruzslemi Hber Egyetemen a Szriai Aleppban egy anyahrcsgt fogott be klykeivel egytt, majd jeruzslemi laboratriumban tovbbtenysztette ket. Nhny llat megszktt a ketrecbl a padln lv lyukon keresztl, gy Izrael mai aranyhrcsg-populcija minden valsznsg szerint ezektl az egyedektl szrmazik. Az llatok nagyobbak voltak, mint a Waterhouse ltal tallt egyed, a Mesocricetus auratus nevet adtk nekik. A fajnak jelenleg is ez az elfogadott tudomnyos neve. Ezen hrcsgk leszrmazottai ksbb ksrleti llatknt a vilg minden tjra eljutottak. Az Egyeslt Kirlysgba 1931-ben rkeztek meg, az Egyeslt llamokba pedig 1938-ban jutottak. Felfedezsk utn nem sokkal hzillatknt is nagyszernek bizonyultak. Szinte minden fogsgban tartott aranyhrcsg az 1930-ban begyjttt egyetlen alom leszrmazottja, nhny egyed kivtelvel, amelyeket a Szribl hazatr utazk vittek haza. Mitokondrilis DNS-sel kapcsolatos kutatsok megerstettk, hogy a vilg minden hzillatknt tartott aranyhrcsge egyetlen nstny leszrmazottja.
Vadon l populcija
A XX. szzad elejn gy gondoltk, hogy a szriai aranyhrcsg a vadonban ismeretlen okbl gyakorlatilag kihalt, egszen addig, amg Aharoni professzor a Szriai Aleppban befogott egy nstnyt 12 klykvel egytt. Ezutn nhny tovbbi egyedet is lttak, illetve begyjtttek. Az 1980-as vek ta a fajt nem lttk eredeti lhelyn, amg kt, 1997 szeptemberben s 1999 mrciusban indtott expedci megerstette, hogy az aranyhrcsg ma is ltezik szak-Szriban. A kutatk 30 jratrendszert talltak. A jratrendszerek egyikben sem lt egynl tbb felntt egyed. Egy nstny vemhes volt, s hat klyknek adott letet. Ez a 19 vadon befogott aranyhrcsg az Aleppi Egyetemen l hrom tovbbi vad pldnnyal egytt Nmetorszgba kerlt j tenyszllomny ltestse cljbl.
FORRS: hu.wikipedia.org
SAJT GPELS |