A macskt a tbbi hzi llathoz kpest ksn hziastottk. Erre csak akkor kerlt sor, amikor rjttek arra, hogy a gabonaraktrakban a krtevk (egr, patkny) elleni kzdelemben hasznosak lehetnek.
Kutatsok szerint a macskk sei 10-15 milli vvel ezelttrl szrmaznak, de a bizonyt leletek csak 3-5 milli vesek. Ma 38 macskafajt klnbztetnk meg, amely sszesen 8 trzsfejldsi vonalat kpvisel, tbbek kzt a hzimacskt is. Kzjk 6 faj sorolhat, melyek kllemben s genetikailag is hasonlk. J. A. Spell szerint a macskk se az afrikai vadmacska (F. lybica), nem pedig az eurpai vadmacska (F. silvestris). Erre a kvetkeztetsre gy jutott, hogy az eurpai vadmacskt a hziastott egyedekkel keresztezve olyan vad s szeldthetetlen egyedek jttek ltre, ami kizrja, hogy bellk alakultak ki a hziastott macskk. Az afrikai vadmacskk esetben ez nem figyelhet meg. A rgszeti leletek az szak-afrikai, illetve a nyugat-zsiai eredetet erstik, melyet az etimolgiai vizsglatok is altmasztanak. Bizonytk lehet mg, hogy a nbiai "kadz" szbl szrmaztatjk az eurpai npek macska szavt. Az afrikai vadmacska egsz Afrika terletn shonos volt, kivve az Egyenlt s a Szahara krnykt.
Az kori Kelet egyik legendja szerint viszont egyszer a magyarzat: a macska az oroszln tsszentsbl szletett.
A macska vgleges hziastsa az elmlt 150 vben rt vget, br ez a megllapts vita trgyt kpezi a kutatk krben.
Felttelezsek szerint a macskk maguktl szeldltek meg s hziasodtak. A rgcslk megjelensvel egytt megjelentek a macskk is. Az ember felismerve a krtevk elleni hatkonysgukat, maghoz szeldtette. A legrgebbi nyom egy Kr.e. 6700-bl szrmaz fog, amelyet a ciszjordniai Jerikban talltak. Kr.e. 5000-ben pedig Cipruson talltak maradvnyokat. A felttelezsek szerint ember s macska egytt szllt partra a szigeten. A trskapcsolatot bizonyt leletek mr Kr.e. 4000-tl fellelhetk, de csak ksbb terjedt el tmegesen. Mezopotmiban, Pakisztnban, Knban Kr.e. harmadik vezredbl talltak macskamaradvnyokat. A macska trtnelme sszefondik Egyiptom trtnelmvel. A Nlus krnykn gazdlkod embereknek trvnyszeren tallkozni kellett a kzelben l vadmacskkkal. Hamar rjttek arra is, hogy az "egyttmkds" mindkettjknek hasznos lehet. Az emberi tevkenysgek rvn a macskknak szmos prda jutott, cserbe a macska vdte a termnyt a rgcslktl, st a kgyktl is.
Kr.e. 2200 krl jelent meg a macska a hieroglifkban. Ebben az idszakban elszeretettel adtk a macska nevet az egyiptomiak gyermekeiknek. Kr.e. 1350-bl szrmazik az els macskknak fenntartott szarkofg. A dszes kopors Dzsehutzmose kedvencnek, Tamytnak a maradvnyait tartalmazta. Ekkor Egyiptom terletrl tilos volt kivinni macskt. Ez persze nem akadlyozta meg elterjedsket. lltlag az idegen orszgokba csempszett macskkat gynkk gyjtttk be, s vittk vissza Egyiptomba. Knban egy Kr.e. 2160-bl szrmaz macska maradvnyra bukkantak, s nem tartjk kizrtnak, hogy mr az kor kzepn megkezddtt Knban a macskk hziastsa.
Az els hzimacskra utal jeleket Eurpa terletn Grgorszgban talltk a Kr.e. VI. szzadban.
Grgorszgban s az akkori Itliban csak az I. szzadban vltak npszerv a macskk, majd a rmai hdtk tjn terjedtek el Kzp-Eurpban.
Manapsg az llatok, gy a macskk is, rszt kpezik letnknek. Egyre inkbb npszerbbek a klnleges macskafajtk, mint pldul a rongybaba, a thai vagy a brit rvidszr fajtk. A macskk viszontagsgos trtnelmt s jelent a sok kpzmvszeti alkots mellett az Amszterdamban, Moszkvban s Bzelben mkd macskamzeumok is rzik.
FORRS: hazikedvencek.hu
SAJT GPELS |