A macskák megítélése a történelem során igencsak változó volt. Néhol istenként tisztelték, máshol üldözték őket, mert gonosz erőket tulajdonítottak nekik. James A. Spell tanulmánya részletes áttekintést ad arról, hogy hogyan változott az idők során a macskák megítélése.
Az ókori Egyiptomban nagy megbecsülés övezte a macskákat. A régészeti leletek a macskák szerepéről is tanúskodnak. Régészek találtak macskákat ábrázoló i.e. 2300-ból származó amuletteket, sírokban macskákat ábrázoló falfestményeket. Érdekes, hogy az emberi halottakhoz hasonlóan a macskatetemek mellett találtak különféle tárgyakat, edényeket, bebalzsamozott egereket, hogy haláluk után se szenvedjenek semmiben hiányt.
A thébai sírok festményeiből az is kiderül, hogy a macska ekkor már (i.e. 1400-ban) megbecsült tagja volt a családoknak.
Hamarosan már vallási szerepet is tulajdonítottak a macskáknak, hiszen az egyiptomiak meg voltak győződve arról, hogy a macskák elűzik a balszerencsét.
Valós alapon nyugszik az a hit is miszerint a kandúr macska Ra napisten megtestesítője, aki minden este megküzd a sötétség kígyójával, Apophis-szal. Az egyiptomi hitvilág bonyolult rendszerében a sok félig ember félig állat formában ábrázolt isten közt gyakran találkozhatunk macskával.
I.e. 1540-1196 között Hathor volt a szexuális energia jelképe, melyet a nőstény macskákkal azonosítottak.
Bastet istennő első ábrázolásai i.e. 2800-ból valók. A macskaalakban tisztelt istennő, a termékenység jelképe volt. Népszerűségének növekedésével a macskák iránti tisztelet is párhuzamosan nőtt, a templomokban élő macskák is nagyobb megbecsülést kaptak. Őket egy külön papi rend gondozta. Később Bastet több más istennővel is összekapcsolódott, melyeket mind macskafejjel ábrázoltak.
Ebben az időszakban a macskáknak bűn volt ártani, viszont a macskamúmia utáni erős kereslet miatt sok ártatlan állatnak kellett elpusztulnia. Az egyiptomi világban macskával álmodni annyit jelentett, hogy bőséges lesz a termés.
A kereszténység elterjedésével a macskák hamarosan kitaszított lénnyé váltak. A kor embere számára ők az ördög küldöttei és a boszorkányok kísérői voltak. A boszorkányperek a XVIII. századig mindennaposak voltak, majd a felvilágosodó városi polgárság nyomására megszűntek. Addig viszont sok ártatlan ember esett áldozatul az alaptalan vádaknak.
A macska-boszorkány kapcsolattal összefüggésben több hiedelem is élt.
• A boszorkányok macskáknak álcázott démonok hátán repülnek
• A boszorkány macska alakot is képes ölteni
• A macska viszi véghez a boszorkány gonosz terveit
A macskával kapcsolatos hiedelmek a világ minden tájára eljutottak. Japánban például úgy hitték, hogy a macskák képesek női alakot ölteni és az éj leple alatt kiszívják a férfiak vérét. Úgy vélték, hogy a macska természetfölötti erővel bír, amit a farkának köszönhet, ezért kölyökkorban levágták a macskák farkát. Spell szerint a macskák iránti ellenszenvnek van némi orvosi vonatkozása is. Mikor a boszorkány macska képében a szobába lopódzott, az áldozat megfulladt. Igazából egy allergiás, asztmás reakció játszódhatott le, melyet a macskaszőr váltott ki.
Manapság már megbékélt a világ a macskákkal, sőt a kutyák mellett a legnépszerűbb házi kedvencekké váltak. A történelmi időkben kialakult egyes hiedelmeket azonban még őrzi a hagyomány. Ki ne hallotta volna már, hogy a fekete macska balszerencsét hoz!
FORRÁS: hazikedvencek.hu
SAJÁT GÉPELÉS |