Hogy nagyobb vagy kisebb halakat fogadhatunk-e magunkhoz; az elssorban a medencnk nagysgtl fgg. s megint tbb, ms tnyeztl fgg, hogy sok vagy kevs lehet-e benne a hal.
A halak mrete s a medence mrete
Egy kis medence nem fogadhat be nagy halfajokat, nemcsak a mretk miatt, ami magtl rtetdik, hanem azrt sem, mert a halnak tr kell az szshoz. Tekintetbe kell venni, hogy a hal nagysgnak arnyosnak kell lennie az akvrium nagysgval. ltalnossgban: ha van egy 100 literes akvriumunk, abban olyan pldnyok tudnak jl meghonosodni, melyek felntt korukban nem nagyobbak 5-8 cm-nl. A 15-20 cm-re megnv desvzi halaknak legalbb 300 literes, az ennl nagyobbaknak 500 literes akvriumra van szksgk.
A halak szma s a vzmennyisg
Gyakran megesik, hogy az akvrium az els pillanattl kezdve tlsgosan npes. Mrpedig ennek kellemetlen kvetkezmnyei lehetnek. Hogy egyensly legyen a halak szksgletei, valamit a nvnyek s a vz jellemzi kztt, s jl rezzk magukat az akvriumlakk, ahhoz ltalban szmtsunk egy kis halra (mely kb. 5 cm, felntt korban) 5 liter vizet, egy kzepesre (mely 8-9 cm felntt korban) 8 liter vizet.
Ez persze csak jelz szm s ajnlott mennyisg, mely elssorban desvzre vonatkozik. Ha nagy halakrl van sz, akkor mskppen szmolunk, klnsen a tengervzben lk esetben, mert azoknak jelents vzmennyisgre van szksgk.
A halvsrls
A mindennapi megolds egyszer: az ember elmegy egy akvarisztikai szakzletbe, ahol nagy a vlasztk, s ahol az elad j tancsokkal szolglhat. Ne feledjk, hogy jvend lakink hirtelen bekvetkez nagy krnyezetvltozs eltt llnak, ami komoly stresszt jelent. Ezt azzal cskkentjk, ha mr elre elksztjk szmukra leend lakhelyket: az akvriumot.

Elkszletek a halak fogadsra
Miutn berendeztk a medenct, s mr vz is van benne; vrjunk 2-3 hetet, ha desvzzel s 6 hetet, ha tengervzzel tltttk meg. Kell ennyi id az egyenslyi helyzet kialakulshoz.
Ezalatt az elltetett nvnyek is kezdenek gykeret ereszteni, s a halak nem tudjk majd kirngatni ket. Minden nvny, szikla s gykr menedk: a halak s fleg a flnkebbek ezek kztt keresnek majd bvhelyet addig, mg meg nem szoktk az j krnyezetet.
Hol vegyk meg a halakat?
Ha szakzletben vsrolhatunk, nem kell elsietni. Egy-kt elzetes ltogats nem rt, ezek sorn szemlyes kapcsolatot lehet kialaktani az eladval, hasznos felvilgostsokat s tleteket kaphatunk a knlatban elfordul fajokkal kapcsolatban.
Termszetesen bartok rvn vagy egy klub kzvettsvel is beszerezhetnk halakat. A tapasztalt akvaristk mindig rlnek, ha segthetnek, s szvesen a kezdk mell szegdnek az els vlogats s vsrls idejn.
A szllts
Szlltskor a halakat hromnegyed rszig megtlttt vzll tasakba, zacskba engedjk. Ha tsks szj a hal, gondoskodjunk dupla zacskrl. Ezutn egy knnyed mozdulattal megcsavarjuk a zacsk sszefogott szjt, hogy a leveg kicsit felfjja. Soha ne fjjunk be szjjal levegt, mert olyankor veszlyes szn-monoxid-gzt is adagolunk a halainknak. A kisebb halakat kis manyag ednyekben vagy pl. svnyvizes flakonban is szllthatjuk. De ilyenkor is gyeljnk arra, hogy elg levegjk legyen. Ha a szllts nem tart tovbb egy rnl, akkor ez a mdszer nem okozhat problmt. De ha tovbb tart, vagy hideg van, akkor hasznljunk hszigetel anyagot, pl. polisztirol dobozt, nehogy nagyon lehljn a vz — br rendszerint elg jsgpaprral jl bebugyollni a flakont. A halak jl trik az utazst s a vele jr mozgst is, ha nem tl vad s hirtelen. Egybknt a vz mozgsa elsegti az oxign olddst is.
A halak bekltztetse az akvriumba
Az ember hazarkezik, kinyitja a tasakot, s azon nyomban beengedi a halakat az akvriumba! Nehogy megtegyk! Ez sajnos ltalnos hiba, de egyben brutlis mdszer, s tilos! A legkisebb stressztl is vni kell az akvrium j lakit, nehogy emigrnsnak rezzk magukat az j krnyezetben.

Az thelyezs
Elszr mg ne nyissuk ki a zacskt, csak engedjk be az akvriumba, s hagyjuk ott lebegni, amg a benne lev vz fel nem veszi a medence viznek hmrsklett. Ez kb. annyi idt vesz ignybe, mint amennyit a szllts. Ha az akvrium tele van, tancsos kimerni belle egy kis vizet, nehogy tlcsorduljon, amikor majd a zacsk tartalma belekerl. Ezutn nyissuk ki a zacskt vagy a flakont, hagyjuk, hogy az akvrium vize belefolyjon s a kt krnyezet egynemv vljon (homogenizldjon), s csak ezutn engedjk t a vizet a halakkal egytt az akvriumba. Mikor mr odabent nyzsgnek, egy ideig kssk le a figyelmket etetssel. J, ha mindez dleltt, nappali fnynl trtnik, mg mieltt meggyjtannk a lmpt az akvriumban.
Milyen sorrendben teleptsk a halakat?
Azt tancsoljuk, hogy a halak ne egyenknt, hanem egy vagy kt alkalommal tbbedmagukkal kerljenek az akvariumba. A mr bent Iakk, mg ha bks termszetek is, hajlamosak az j jvevnyeket betolakodknak, agresszoroknak tekinteni Ha mgis fokozatosan teleptennk akkor a kisebb halakkal kezdjk. Ha mr ismerik s megszoktk a krnyezetet, nem rmlnek meg annyira, amikor a nagyok megrkeznek
Az alkalmazkods idtartama
Mikor mr bent vannak a halak az akvriumban, lehet, hogy azonnal csaldst vagy nyugtalansgot okoznak, mert valsznleg elbjnak a nvnyek s dszletek kz. Nem kell megijedni, amint elmlik a stressz, eljnnek, hiszen meg kell ismerkednik az j krnyezettel. Ha mr krlnztek egy kicsit, mindjrt nekiltnak az ennivalt keresni, s ettl kezdve lehet csodlni ket s el lehet kezdeni velk a szemlyes ismerkedst.
FORRS: diszhal.info
SAJT GPELS |