A halak megbetegedst tlnyom tbbsgben a krnyezet okozza s nem a krokozk. gy az akvrium rendszeres polsval a legtbb problma megelzhet. Ennek lnyege, hogy a halak szmra szksges optimlis feltteleket folyamatosan biztostsuk.
A leggyakoribb betegsgeket a kivlt okok szerinti csoportokban emltjk meg. Eszerint megklnbztetnk kmiai s fizikai faktorokat, tpllkozsi problmkat illetve fertzseket.
Fizikai s kmiai faktorok
Hmrsklet
A legtbb akvriumi halnak 22-25C az idelis vzhmrsklet. Az ennl alacsonyabb hmrsklet vzben gyengl a halak ellenllkpessge, ami akr elhullshoz is vezethet. Fontos, hogy vzcsernl se legyen 1-2C-nl nagyobb a hmrsklet klnbsg. Ilyenkor mindig hmrsklet kiegyenltsre van szksg.
Megvilgtottsg
A tlzott megvilgts kzvetve fokozott oxigntermelst eredmnyez az elburjnzott nvnyzet miatt, jszaknknt azonban oxignhiny is kialakulhat.
A vz oxigntartalma
Az oxignmennyisg cskkense - akr csak idszakosan is - a halak elhullshoz vezethet.
A vz kmhatsa s kemnysge
Ha a vz kmhatsa megvltozik, vzcsert kell vgezni. Az akvrium viznek optimlis pH-ja fajtl fggen 5-9. A csapvz ltalban megfelel kemnysg a halak tartshoz, ha mgis lgytsra van szksg, akkor desztilllt vizet javasolt hozzadni az akvrium vizhez.Mechanikai srlsek: A halak ltalban az akvrium tiszttsnl illetve a halak thelyezsnl srlnek, de egyes harcias termszet halak is okozhatnak srlseket trsaikon. Mrgezs: Szennyezett akvriumban leggyakrabban az ammnia s a knhidrogn mrgezs fordul el. Ritkbban az akvriumba jut mrgez vegyi anyagok okoznak mrgezst. Ilyenkor azonnal vzcsert kell vgezni!Tpllsi problmk Tpllkozsi betegsg: A halak tpanyagszksglett kielgt elesggel etetett halakban legtbbszr nem jelentkeznek tpllkozsi eredet betegsgek. Azonban a nem megfelelen tpllt halak kztt gyakran fordul el blgyullads, illetve klnbz hinybetegsgek jelentkezse is megfigyelhet. Fertztt elesg: A nem megfelel forrsbl beszerzett elesg megfertzheti az llomnyt.
Fertzsek, Parazitk
A kls lskdk ltalban a br felsznn vagy a brben szaporodnak el, brsonyoss vagy fehr pttykkel tarktott tve a brt. A fertztt hal gyakran drzsli testt vagy uszonyt a kvekhez. Amennyiben a kopolty is rintett, gyorsulnak a kopoltymozgsok, s a hal gyakran szik fel a felsznre, hogy a krosodott kopolty tbb oxignhez jusson. Leggyakrabban az ostoros s csills kls lskdk ltal okozott br- s kopoltybetegsgek figyelhetk meg. Gyakori parazita okozta betegsg a darakr is, melynek korokozja a br hmjban nvekszik. Parazitaellenes szerek beszerezhetk az llatorvosokon keresztl, vagy a dszllat szakzletekben.
Baktriumok
A baktriumos betegsgek feklyek vagy kipirosodott duzzanatok formjban, illetve a br rothadsos folyamataiban mutatkoznak meg leggyakrabban. Halaknl gyakori baktrium okozta betegsg a gmkor, mely fknt idsebb halakon jelentkezik s nem gygythat. Baktrium okozhat mg blgyulladst, hasvzkros elvltozst, vese-s mjelhalst valamint a kopoltyk s uszonyok elfehredst, feklyesedst is. A baktriumos betegsgek legtbbje llatorvosokon vagy dszllat szakzleteken keresztl beszerezhet antibiotikumokkal gygykezelhet.
Gombk
A gombk ltalban srlsek helyn szaporodnak el, illetve a legyenglt llatokat fertzik meg. Gombs fertzs esetn szrksfehr, vattaszer felrakds figyelhet meg a hal testn vagy uszonyain. Megelzs szempontjbl nagyon fontos a vzminsg rendszeres ellenrzse. Gombaellenes ksztmnyeket az llatorvosokon vagy a megfelel szakzleteken keresztl lehet beszerezni.
Vrusok
Szerencsre akvriumokban viszonylag ritkn fordulnak el. Egy jl ismert vrusos betegsg a limfocitis, amely a beteg hal testn s uszonyain megfigyelhet apr, fehr, szlfrtszer elvltozs alapjn ismerhet fel. Kezelsre nincs hatkony gygyszer, de szerencsre viszonylag ritkn hallos a betegsg. A halak stresszmentes tartsa s az ers immunrendszer segthet lekzdeni a betegsget.
A megelzs hasznosabb, mint a gygykezels!
A megelzs ht aranyszablya:
1 Csak jnev, ismert kereskedtl vagy tenyszttl vsrolj halat, s soha ne vsrolj olyan pldnyokat, amelyek nem tnnek teljesen egszsgesnek.
2 Az j halakat tartsd karantnban 2-4 htig. Ehhez egy kisebb akvrium kivlan megfelel.
3 A vzminsget mindig figyeld az akvriumodban, hiszen halaidnak biztostanod kell az optimlis tartsi feltteleket (hmrsklet, pH, stb.).
4 Soha ne zsfold tl az akvriumot. Ez vonatkozik a halakra s a nvnyekre is.
5 Ne vsrolj olyan halakat, amelyek harcolnak vagy agresszven viselkednek akvriumi trsaikkal
6 Az elpusztult vagy haldokl halakat el kell tvoltanod az akvriumbl, klnben beszennyezhetik a vizet s a tbbi hal is megbetegedhet.7 Mindig kivl minsg elesggel etesd halaidat.
FORRS: halak.extra.hu
SAJT GPELS |