A megszokottól eltérő viselkedés akkor jelentkezik a halainkon, ha az addig optimális, vagy legalábbis számukra megszokott rendszerükben valami megváltozik. Ilyenek lehetnek a víz hosszabb ideig tartó lehűlése, vagy túlmelegedése, költözés, új halak jövetele stb. A nyugtalan viselkedésükkel a stresszes helyzetekre reagálnak. De mitől lehetnek idegesek?
Sokan úgy gondolják, hogy a hal akkor stresszes, ha a kavisokat, sziklákat ütögeti, csipegeti.
Ez azonban inkább mást jelenthet: vagy csak azokhoz érinti a száját, amelyeken algát keres, vagy azért löki el a kavicsokat, köveket, mert fészket szeretne létrehozni az ikrái lerakásához. Sok halfaj - mint például az aranyhal is - a csipegetés mellett még üldözi is egymást: ez az ívási időszak természetes viselkedési formája. Fészket épitenek, udvarolnak, olykor agressziven védelmezik és gondozzák ivadékaikat. A halak kiváncsiak, gyorsan tanulnak és fajtársaikkal is bonyolult kapcsolatokat tartanak fenn
Hogy megelőzzük a bajt:
Az akvárium kavicsa ne legyen semmilyen, az egészségükre káros festékkel szinezett, mert az a halak szervezetébe kerülhet. Az akvárium kövei nem lehetnek élesek sem, mert az balesetveszélyes számukra.
Idegesek, stresszesek a halak, ha: Folyamatosan a levegőztető körül gyülekeznek, mintha pánikban lennének, vagy kopogtatnak a sziklák, kavicsok alatt. Ez annak a jele lehet, hogy a tartályunkban a víz túl meleg. Ha a különböző víz paraméterek nem megfelelőek, vagy hirtelen megváltoznak (hőmérséklet, kémhatás, víz keménység, nitrát szint), valamint túl gyenge, vagy túl erős a megvilágítás, számukra az is egy stressz-forrás. A pihentetés nélküli tubifex, a grindál mértéktelen, vagy a vörös sz.lárva etetése hosszútávon nem egészséges a halak számára. Bél-gyomor gyulladást, elhízást is okozhatnak a diszkomfort érzeten kívül. Egy megfelelő méretű, de a halak számára mégsem megfelelően berendezett medence is lehet stressz- forrás.
FORRÁS: haziallat.hu
SAJÁT GÉPELÉS
|