Egyre többen állnak az ivartalanítás pártjára, hiszen ezzel csak a kutyánkkal teszünk jót. Ha nincsenek tenyésztési ambícióink (persze ehhez kell törzskönyv, tenyészszemle, kiállítási eredmények, szűrések a kutyádnak) akkor jobb, ha ivartalanítjuk a kutyánkat.
Mi a jó oldala kanoknál?
Nem lesz úrrá rajta a vére, ha a közelében tüzel egy szuka, ezáltal nem fog szökni, ha időben ivartalanítjuk elkerülhető a túlzott dominancia, nem jelölget, megóvjuk a nemi szervét érintő betegségektől. Ráadásul nem tesszük így ki a párzás nehézségeinek. Ugyanis a párzás fáj neki (is)
Mi a jó oldala szukáknál?
Elkerülhetőek a nemi szervét érintő betegségek, valamint az emlőrák. Nem kell vigyáznunk rá évente kétszer két-három hétig, mikor tüzel. Nem kell aggódnunk a kan kutyák miatt tüzeléskor. Megóvjuk a vemhesség és a párzás fájdalmaitól.
Mi a rizikó benne?
Igazából a rizikó nagyon kevés, maximum az altatásnál lehet félni és a gyógyulási időszak nem igazán kellemes. De mindenképpen megéri. Ha jó orvosod van, bízol benne és a kutyád is jó kezekben van, sima ügy lesz.
Hogy zajlik?
Kan kutyáknál eltávolítják a heréket. Egy kis seb marad csak, ami 1-2 héten belül pár kötözés után begyógyul. Szukáknál az egész petefészket és a méhet is elszokták távolítani. Pár orvos csak elköti a petevezetéket, ami nem jó, mert így könnyen elrákosodhat a petefészek, ráadásul tüzelni ezentúl is fog, csak nem tud majd megtermékenyülni. Szukáknál kicsivel nagyobb a seb, de ez is rövidesen begyógyul.
SAJÁT ÍRÁS
|