A hzinyl svel, az regi nyllal egytt a nylalakak s nem a rgcslk rendjbe tartozik, br sokig odasoroltk a binominlis nomenklatrban (rendszertanban). A kln besorolst metszfogai szmnak ksznheti. A hzinyl 4 metszfoggal rendelkezik, a rgcslk viszont csak 2-vel. Azonkvl a nyl vgtagjai szrzttek, s kizrlag nvnyev. Mindenesetre attl, hogy nem rgcslk, igenis rgcslnak. Fogaik ugyanis folyamatosan nnek, koptatniuk kell – nha a kertszek s a gazdik bosszsgra.
A kifejlett hzinyl tmege 1,5 kg-nl kezddik, a legnehezebb risnyulak elrhetik akr a 12 kg-ot is. A test hossza 30-70 cm kztt vltozhat. A hzinyl testfelptse, mint a legtbb emlsllatnl, fej, trzs s vgtagok.
A kztudatban l nylfej tojsdad, jellegzetes hossz flekkel (nyuszifl).Termszetesen hallsuk igen j, ezrt egyms kztt az emberek szmra nem, vagy csak alig hallhat hangokkal kommuniklnak. A fej erteljes, a homlok dombor. Nhny trpenyulat, mint pldul a Holland „sznes” trpenyl, igen kicsi flekre szelektltak, a Kosorr nyulaknak pedig fajtjukra jellemz, lg flk van.
Mindenesetre a hagyomnyos nylfl igen elnys tulajdonosnak, mivel a nyulaknak igen kevs verejtkmirigyk van, a flkn keresztl adjk le a felesleges hmennyisget.
Minden nyuszit vni kell a tlzott melegtl, de az utbbi fajtkra fokozottabban kell vigyzni!
Az orrnylsok mellett tapint „bajusz” szrk tallhatak. A nyulak szeme viszonylag nagy, perifrikus ltsuk oldalra kivl. Jellegzetesen hasadt „nylajkuk”, llandan mozg orrocskjuk egyedi s mulatsgos ltvny. Az orrmozgats, szaknyelven orrjtk a szagls elsegtsre, de kommunikcira is szolgl. A nyulak lla alatt tallhat egy mirigy, amelynek vladkval megjellik (lldrzslssel) a sajtjuknak tlt dolgokat. Ez a szag az ember szmra nem rzkelhet.
Rgizmaik igen fejlettek, fogkoptats cljbl nagyon sokat kell hasznljk llandan nveked fogaikat.
A bak (hm) nyulak feje erteljesebb, „burkoltabb” lehet.
A hzinyulak trzse. A nyakkal kezddik, amely igen rvid, szinte tmenet nlkl illeszkedik a trzshz.A nyakon meglazult br „tokt” eredmnyez, de ez a szervezeti szilrdsgnak hinyra vagy elhzsra utal, nem is djazzk a tenysztk. Br az idsebb s a tbbszr ellett anyknl megbocsthat.
A nyl mellkasa szles s mly, a hta szles s jl izmolt, mely tny az ugrl helyvltoztatshoz nlklzhetetlen. A ht ersebben vagy gyengbben, de minden esetben velt. Az arnyos trzs hromszor olyan hossz, mint a nyl szlessge, de itt is lehetnek kivtelek. A nyl hasa feszes, 3-4, ritkn 5 pr csecsbimbja van. A trzs rejti a bels, letfontossg szervrendszereket: a keringsi-, lgzsi-, emsztsi- valamint a szaportszervrendszereket.
A hzinylnak klnleges emsztsi szervrendszere van. A nvnyeket igen nehz megemszteni, fleg a nvnyi sejtfalakat alkot cellulzt. A nyulaknak a megevett tpllkot fleg a vakbelkben mikrobilis segtsggel kell lebontaniuk, gy a gyomruk arnylag kicsi – itt trtnik a knnyen emszthet tpanyagok lebontsa s felszvdsa - a vakbelk jl fejlett. Viszont a vakblbl az alaposan megemsztett, vitaminokkal s fehrjkkel teli tpllk a vastagbelkbe kerl, majd tvozik szervezetbl. Ezt a nylnak jra el kell fogyasztania. Meg is teszi, ltalban az jszakai rk valamelyikben, teljes nyugalom esetn. Ezt szaknyelven ckotrfinak nevezik.
A lgy blsr szlfrtszer, kicsi, lgy, a nyl kzvetlenl a vgbelbl az ajkaival szedi ki s egszben nyeli le. Ez ltfontossg szmra, a vitamin- svnyi anyag- s fehrjetartalom vgett, e nlkl elpusztulna. Teht ne rjuk meg rte, klnben a legtbb nyulas gazda ezt szre sem szokta venni. A valdi blsr a klasszikus, mindenki ltal ismert nylbogy.
A nyl apr, bolyhos farka egyenes, ltalban a tomporhoz simul, mert fenntartva hordja. A nylkommunikciban jtszik szerepet, pldul az udvarl baknyl billegeti.
A hzinyl vgtagjai, a mells s a hts lbak jellegzetesen az ugrl helyvltoztats cljra mdosultak. Szorosan a testhez simulnak.
A mells vgtagok viszonylag rvidebbek, egyenesek, a nyl testt a talaj fl emelik. Egyb ugr mozgssal kzleked llatfajokhoz kpest (ugregerek, kenguruk) viszonylag jl fejlettek. Ennek oka, hogy a nyulak snak s pldul tisztlkodsra is intenzven hasznljk mells lbaikat.
A htuls vgtagok nagy combizomfellettel rendelkez, ers testrszek, sszetveszthetetlen faji blyegei minden nylfle fajnak. Talpon jr llatok, a talajjal rintkez lbfellet megfelel az embernek. Rvid,inas, szikr als lbszr s ers combok alkotjk a hts vgtag tbbi rszt.
A vgtagok rvid ujjakban s ers karmokban vgzdnek.
A hzinyl testfelptse, klleme egyedi s jl felismerhet. A nyl vonz s klnleges eszttikai ltvnyt nyjt hzillatunk.
FORRS: wikipedia.hu
SAJT GPELS |