Sokan esnek bele amolyan "szerkesztői csapdákba". Ezek kiküszöbölése végett írtam ezt a rövidke cikket. Ha oldalt készítesz, ezeket mindig tartsd szem előtt!
Tehát, milyen egy jó lap? :D
- Olvasható!
Retinagyilkos, ha például világos háttérszínre világos színnel írsz, ugyanez vonatkozik a sötét hátterre sötét színnel való írásra. A sortávolságra is gondolj! Legjobb, ha a cssben nem is állítod be a sortávolságot (line-height)! Így automatikussá válik, ami a legideálisabb. Ha mégis be szeretnéd mindig 2-3 pixellel, vagy hüvelykkel nagyobb legyen, mint amekkora a betűméret! Tagold a hosszú cikkeidet bekezdésekkel, vagy enterekkel. Ha az egész szöveg egybe van száz százalék, hogy nem olvassák szívesen!
- Rendezett!
Ne legyen szétcsúszva, a felbontásodnak megfelelő dizájnt készíts! Ügyelj hogy az oldalon lehetőleg csak egy féle betűtípust, betűszínt és betűméretet használj! A kiemelésekre természetesen ez nem vonatkozik :D
- Élettel teli!
Nos, itt nem a vad színösszeállításokra gondolok, hanem mutatkozzon meg a lapodban az egyéniséged! Ne restelj szmájlikat (pl: :) :D xd) használni, de azért ne ess túlzásokba. Túlzásnak számít, ha esetleg minden egyes mondatod után teszel valamilyen hangulatjelet. Sok kép legyen még a weboldaladon, ezek amolyan kedvességet kölcsönöznek neki. Nem csak a jobb és bal oldali modulokra gondolok, egy-egy hosszú cikk közepébe is tegyél be képeket, attól jobb kedve lesz olvasni az embernek. :)
Helyesírási hiba és káromkodás mentes!
Az interneten vagyunk, egy-kettő gépelési hiba becsúszhat, de direkt hibákat ne ejts! Gondolok itt a v betűk w betűvel írására (ettől kiráz a hideg :D), esetleg a sejpítésre (cia, köszcsí, cejetlek, cukcsíh stb), vagy a nemtörődömségre. Minden egyes bejegyzésedet olvasd át többször és amit tudsz javítsd ki! A látogatók elpártolnak egy olyan szerkesztőtöl, aki nem elég igényes, hogy oda figyeljen az írására. A káromkodás sem szép dolog egy gondos szerkesztőtöl. Vannak olyan helyzetek (pl: lopás, vagy szidják az oldalad), amik nagyon felhúznak, de akkor is számolj el magadban 10-ig, mire válaszolsz. Ne alacsonyodj le az irigy emberek szintjére! Az sem túl jó, ha minden mondatod után beírod a b@zdmeg szót. Egyszer-kétszer megeshet egy bejegyzésben, de azért ne tömegesen!
- Használj kiemeléseket!
Emelj ki bizonyos szavakat a bejegyzésedben, ha akarod css kóddal (erről majd később), vagy simán. Ettől szebb lesz az összhatás, főleg, ha a színek harmonizálnak a diziddel. Természetesen itt se ess túlzásokba, csak a lényegesd dolgokat emeld ki!
- Szép!
Nem minden a külsőség, de azért valljuk be egy látogató először az oldal dizájnját veszi szemügyre. :) Egy pillanatra se gondolj arra, hogy csak egy profi munkával lehetsz sikeres. A hangsúly a munkán és az odafigyelésen van. Ha kihozod magadból a maximumot, az meglátszik a munkáidon is. Sose hasonlítgasd magad más lapokhoz, mindenki egyedi és mindenkinek más a stílusa.
- Egyedi!
Találd meg a saját stílusod és sose másolj másról! A téma is nagyon fontos. Például, ha sztáros oldalt hozol létre próbálj olyan témát találni magadnak, amiből kevés van. Semmi értelme elkészítened az 100. olyan témájú lapot. Mindig az önkifejezésre törekedj, akkor jön a siker!
Tartalomban gazdag!
Az a tanácsom, ha új a lapod először semmiképp se a dizájnnal foglalkozz. Tegyél fel valami átmenetit és hozz létre egy tartalom alapot. Magyarul határozd meg a témákat, készítsd el a modulokat és ha úgy gondolod, hogy már tartalmilag vállalhatóvá tetted az oldaladat akkor kezdj bele a grafikázásba és a népszerűsítésbe. Mert lehet, hogy elkészíted a legjobb nyitó dizájnt, de ha nincs semmi az oldaladon, nem biztos, hogy visszatérnek a látogatók!
SAJÁT ÍRÁS
2010. 06. 20. NORKA |