Az együttélés dolgot két szemszögből lehet megközelíteni, de mindkettő igen fontos szerepet játszik.
1. előbb a kutya, aztán a cica:
Nos igen, a hozzánk kerülés időpontja igazán fontos. Ha a kutya előbb élt nálunk, mint a macska megszokja, hogy "ő a főnök", így a területet is a sajátjának tekinti. A kutya természetétől függ, hogy hajlandó-e megosztozni a macsekkal, vagy eltűri simán, rosszabb esetben kárt tesz benne. Egy biztos: össze kell szoktatni az állatokat! Ha a cica kölyök fokozott figyelmet igényel, főleg akkor, ha az eb is jelen van! Az összeszoktatás ebből álljon:
- Engedjük, hogy a kutya megszaglássza a jövevényt, közben lehetőleg egyik kezünkkel az ebet, a másikkal a cicát simogassuk!
- Hiába új dolog a macska, ne csak vele foglalkozzunk, jusson időnk a kutyánkra is, hogy még véletlenül se legyen féltékeny!
- Ha véletlenül kárt tesz a kutyus a cicusban semmiképp se alkalmazzunk fenyítést, inkább beszéljünk hozzá éles hangon, úgy, ahogy nem szereti. Így megérti, ha a kedvünkben akar járni a macska tabu.
Tényleg a kutyák természetétől függ az elfogadás mértéke. Nem lehet beskatulyázni, hogy csak a kanok vagy csak a szukák nem szeretik a cicákat. A legjobb mégis akkor, ha együtt kerülnek hozzánk az állatok, ráadásul kölyökként. Ilyenkor szinte biztos a barátság! :)
2. előbb a cica, aztán a kutya:
Ilyen helyzet is előfordulhat. Vannak olyan cicák, amik ádázabbul védik a területüket, mint egyes kutyák. Lehet, hogy a kutyus nyitni szeretne a macsek felé, de ő ne adja könnyen a barátságát. Tény és való, a cirmosokkal nehezebb ilyen helyzetben.
- Vigyük a kutyust a macska közelébe, de legyünk résen, mert a macskák előszeretettel karmolnak bele a blökik szemébe, ami akár súlyos is lehet!
- Lehetőleg tanítsuk meg a kutyának, hogy a cica kedvenc helyén (pl. egy fotel, vagy az udvaron egy bokor töve) ne időzzön sokáig, mert a macskák érzékenyek a személyes terükre!
- A cicákat nevelni nehezebb feladat, mint a kutyákat, ezért már kiscicusként is figyeljünk oda rá, hogy ne legyen szemtelen, különben kisajátíthatja a gazdit.
Mindent összevetve jól időzítsünk egy-egy újabb állat hazavitelével, mert az eddigi kedvenceink lehet, hogy nem rajonganak annyira az ötletért. Legyünk következetesek és jól neveljük az állatainkat!
SAJÁT ÍRÁS
saját tapasztalatok alapján |