A szocializáció fontos lépcsőfoka, mikor a kölykök a testvéreikkel játszanak. Már itt megkezdődik a ranglétra kialakulása. Felnőttkorban is fontos szerepe van a játéknak a kutyák között, ám itt már a gazdiknak is körültekintőbbnek kell lenniük!
Ha két kutya találkozik először megszaglásszák egymást. A szaglászás alatt már kialakul, hogy szimpatikusak-e egymásnak. Általában az ellenkező nemű egyedek (szuka-kan) jól kijönnek. De természetesen ha mindkettő kutya jól nevelt és jól szocializált az azonos nemű társaikkal is elvannak.
Az ismerkedési fázisban legjobb, ha mindkét eben póráz van, így elkerülhető az esetleges nézeteltérés. Ha mindketten megnyugodtak akkor biztonságos helyen elengedhetjük őket.
Általában játszani kezdenek, ami állhat kergetőzésből, bírkozásból és mindenféle dologból. Ilyenkor kissé nehezebb behívni őket, szóval nem árt résen lenni. Játék közben előfordulhat, hogy morognak vagy lihegnek. Ez teljesen normális. Egyet ne feledjük: a játék addig tarthat csak, ameddig mindkét fél élvezi. Ha látod, hogy mondjuk a te kutyád már inkább menekülne, a farkát behúzza, a másik kutya pedig eldurvult, akkor lépj közbe.
De hogyan lépjek közbe?
Leghatásosabb az, ha a másik kutya gazdája is ott van. Ilyenkor alkalmazhatóak a tiltószavak, amiket az élet más területein is használsz. Pl. Nem!, Fúj!, stb.
Ha ez sem működik te menj oda a kutyádhoz és a másik gazdi is menjen oda. A nyakörvénél fogjátok meg a kutyákat, addig, amíg le nem nyugszanak. Ha ne adj' isten egyedül lennél, akkor a hátsó lába tövénél ragadd meg a kutyádat és húzd a lábaid közé, a másik kutyát pedig zavard el a helyszínről. Ez általában beválik. :)
SAJÁT ÍRÁS |