A szocializci fontos lpcsfoka, mikor a klykk a testvreikkel jtszanak. Mr itt megkezddik a rangltra kialakulsa. Felnttkorban is fontos szerepe van a jtknak a kutyk kztt, m itt mr a gazdiknak is krltekintbbnek kell lennik!
Ha kt kutya tallkozik elszr megszaglsszk egymst. A szaglszs alatt mr kialakul, hogy szimpatikusak-e egymsnak. ltalban az ellenkez nem egyedek (szuka-kan) jl kijnnek. De termszetesen ha mindkett kutya jl nevelt s jl szocializlt az azonos nem trsaikkal is elvannak.
Az ismerkedsi fzisban legjobb, ha mindkt eben prz van, gy elkerlhet az esetleges nzeteltrs. Ha mindketten megnyugodtak akkor biztonsgos helyen elengedhetjk ket.
ltalban jtszani kezdenek, ami llhat kergetzsbl, brkozsbl s mindenfle dologbl. Ilyenkor kiss nehezebb behvni ket, szval nem rt rsen lenni. Jtk kzben elfordulhat, hogy morognak vagy lihegnek. Ez teljesen normlis. Egyet ne feledjk: a jtk addig tarthat csak, ameddig mindkt fl lvezi. Ha ltod, hogy mondjuk a te kutyd mr inkbb meneklne, a farkt behzza, a msik kutya pedig eldurvult, akkor lpj kzbe.
De hogyan lpjek kzbe?
Leghatsosabb az, ha a msik kutya gazdja is ott van. Ilyenkor alkalmazhatak a tiltszavak, amiket az let ms terletein is hasznlsz. Pl. Nem!, Fj!, stb.
Ha ez sem mkdik te menj oda a kutydhoz s a msik gazdi is menjen oda. A nyakrvnl fogjtok meg a kutykat, addig, amg le nem nyugszanak. Ha ne adj' isten egyedl lennl, akkor a hts lba tvnl ragadd meg a kutydat s hzd a lbaid kz, a msik kutyt pedig zavard el a helysznrl. Ez ltalban bevlik. :)
SAJT RS |