Az ember azt gondolná, hogy minden kutya jól érzi magát más kutyák társaságában, de sajna ez nem így van. Megfelelő szocializáció nélkül könnyen verekedés törhet ki belőle. Ez önmagában is rossz, de mi van akkor, ha a verekedő kutyák együtt élnek?!
Két kutyát csak akkor lehet tartani, ha mindkét kutya rendesen szocializált, kijönnek egymással. Általában mindenki úgy veszi meg a második kutyáját, hogy már egy van. Kettő kutyust egyszerre kevesen szoktak vásárolni.
Ha már van egy kutyánk, akkor a mellé illő kölyköt kell kiválasztani. Ehhez ismernünk kell a kutyánk természetét. Ha domináns, akkor legjobb, ha nemben ellenkező kutyust választunk mellé. Ilyen esetben mindkét eb ivartalanítása javallott. Persze lehet együtt tartani két azonos nemű kutyát, de ha egy véletlen folytán mindkettő domináns, akkor gyakoriak lehetnek a rangsor viták. Ez pedig senkinek sem jó.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy CSAK AKKOR VEGYÉL MÁSODIK KUTYÁT, HA A MÁR MEGLÉVŐ KUTYÁD TELJESEN ENGEDELMES, SZOCIALIZÁLT ÉS FALKAVEZÉRNEK TEKINT!
Az utolsó szempont azért fontos, mert ha a kiskutya rossz viselkedés mintát lát a nagytól, akkor elkezdheti utánozni.
Hogy mutassam be a nagynak a kicsit?
A legjobb, ha az első alkalommal egy semleges helyen találkoznak. Mondjuk egy parkban, vagy bárhol, amit a nagy kutyus nem tekint a területének. A szocializált kutyáknál alap, hogy a kölyköket nem bántják, de azért az óvatosság kedvéért tegyetek a nagyra szájkosarat! Ha volt egy kis szaglászás, akkor váljanak el egy időre.
Az ismerkedés második fázisa pedig már a nagy kutyus területén történjen. A legjobb, ha a kicsit egy szállító boxba, vagy ketrecbe teszitek. Ne a nagyot tegyétek pórázra, ő hadd legyen szabadon. Ha a rácson keresztül ismerkednek és a nagy nem mutatja az agresszió jeleit, akkor kiengedhetitek a kicsit.
Fogd a kezedbe és engedd, hogy onnan szaglássza! Ha esetleg rámordulna használd a tiltószavadat! Azért fontos, hogy csak akkor vegyél még egy kutyát, ha elfogadott a már meglévő ebed vezérként, mert te, mint vezér bárkit bármikor hozhatsz a falkába, így a kutyádnak "kutyakötelessége" elfogadnia az új helyzetet.
Ha megszaglászta a kezedben is és semmi gond nem volt, leteheted. Valószínűleg óvatosan fog vele bánni. Azért teljesen egyedül még ne hagyjátok őket, azt majd csak pár nap múlva, ha leüllepedett a dolog mindkét kutyában.
A legtöbbször a kiskutyák követik a nagyot és alapból a rangsor legalján lesznek. Lehet, hogy valamikor majd rámordul a nagy, ha esetleg odamegy az ételéhez, vagy bedurvul a játékban. Ha nem vészes a dolog, tehát nem kap oda neki, akkor ezt hagyjad. Majd ők lerendezik maguk között.
SAJÁT ÍRÁS |