A póráz létfontosságú dolog egy kutya életében, ezért nem mindegy, mivel sétáltatjuk kedvencenünket. Hiszen ez a biztonságos közlekedést (is) szolgálja.
Textil pórázok
A legtöbben ezt használják, mivel a textil nyakörvekhez hasonlóan olcsók, könnyen tisztíthatók és hatalmas a színválaszték. Tény és való, az árukhoz képest egészen jó minőségű a legtöbb, bár ha hatalmas strapának vannak kitéve nyílván nem bírják sokáig. Változatos méretűek, én azt javaslom, hogy ha pl. közepes testű kutyád van, akkor inkább a nagyoknak valót válaszd, mert az tovább bírja. A legstrapabíróak minden bizonnyal a fonott textil pórázok. Érdemes párnázott fogórészeset venni, mert párnázás nélkül elég érdes és könnyen felsértheti a kezedet, ráadásul egy nagyobb rántásnál nehezebb megtartani!
Bőr pórázok
Kétségkívül ezek a legstrapabíróbb és legidőtálló darabok. Ha befektetsz egy jó minőségű, kicsit drágább pórázba, akkor az akár a kutya élete végéig jó marad. Példaként itt van az én pórázom. A papám is ezt használta megannyi kutyánál és kopás alig van rajta, szakadás meg egyáltalán nincs. Igaz, egyszer ki kellett cserélni benne a karabínert, de azt sem azért, mert már rossz volt, csak régi típusú volt és könnyebben kicsúszott belőle a karika. :)
Flexi pórázok
A flexi pórázok abból a szempontból jók, hogy a méretük bármekkorára állítható egy egyszerű gombnyomás segítségével. Két fajtája ismert, a zsínóros és a szalagos. A szalagos tovább bírja, mivel a póráz egész hosszában egy textil szalagból áll. Ezzel szemben a zsínórosnak csak az eleje van textil anyagból, a többi része pedig egy vékony zsínór. Én nem vagyok nagyon flexi póráz fan, mivel ha nem tudod használni rendesen, akkor nagyon könnyen tönkremehet, mert valljuk be, nem a legjobb minőségű cuccok ezek és mégis 3000 Ftnál kezdődnek. Flexi póráz olyan kutyáknak javasolt, akiket valamilyen ok miatt nem lehet biztonsággal elengedni és mégis szeretnénk egy kis szabadságot biztosítani nekik. Változatos hosszúságúak, a 3 méterestől kezdve az 5 méteresen át a 8 méteresig bezáróan rengeteg változata van. És nem utolsó sorban rengeteg színben megtalálható.
Kiképző pórázok
A kiképző pórázokat sokféle méret szerint lehet állítani, van rajtuk sokféle opció, emiatt használják főleg kiképzéshez, de sokan a mindennapokban is ezt használják. Általában textil anyagból készülnek, de láttam már bőrben is. Jó pórázok ezek, de akinek nincsenek kiképzői ambícióji szerintem megelégedhet egy egyszerű textil vagy bőr pórázzal. :)
Felvezető pórázok
A felvezető pórázokat kiállításokon szokták használni, ahol ugyebár nem mindegy, mi van a kutyán. Egy egyszerű textil vagy bőr póráz ide nem megfelelő, a lehetletnyi vékony felvezető pórázok viszont diszkrétek és alig látszik, hogy van valami a kutyán. Ezeknek általában nincs külön karabíner részük, hogy egy nyakörvhöz csatlakozzanak, hanem magán a pórázon található meg a nyakörv rész. Olyasmi, mint egy retriever póráz. Csak annál sokkal szebb.
Lánc pórázok
Nos, én ezeknek nem igazán látom értelmét. Ugyanis felépítés szempontjából ugyanolyanok, mint például egy textil vagy bőr póráz, de a póráz anyaga láncokból áll. Annyiból lehet, hogy jó, hogy sokkal tovább kitart, mivel azért egy láncot nehezebb tönkretenni, de ezzel szemben nehéz, csörög és sokszor rozsdásodik, ami nem szép látvány. Sokan csak divatból használnak ilyet.
Retriever póráz
A retriever póráz olyan, mint egy sima póráz és egy fojtónyakörv egybeépítve. Ha a kutya húz, akkor fojtja. Ám a fojtónyakörvhöz hasonlóan ez sem való mindenkinek, mert aki nem tudja használni, de azért szerez be egyet, hogy a kutyája ne húzzon, akkor a kutya ezentúl is húzni fog. Az anyaga legtöbbször bőr vagy fonott textil, szóval időtálló.
SAJÁT ÍRÁS |