A veszettség az állatok egyik legveszélyesebb és egyik legnehezebben gyógyítható betegsége. Bármilyen élőlény elkaphatja, így az ember is.
A veszettség állatról állatra. Terjedhet testnedvekkel, harapással, karmolással. Ezért aztán a veszett vagy veszettségre gyanús állathoz nem lehet szabad kézzel hozzáérni, illetve legjobb, ha egyáltalán nem érintkezünk vele.
Veszettség ellen kutyák számára minden évben van kötelező oltás, amivel jobb esetben kivédhető a betegség. Macskák számára nem kötelező, de náluk is javasolt az évente megtörténő oltás. Kisebb állatokra pedig szimplán oda kell figyelni.
-
Honnan tudjuk, hogy egy állat veszett?
Bizonytalan járás, összetapadt szőr (nem tisztogatja magát), üveges tekintet, erős nyáladzás. Vadon élő állatok esetében megszűnik az emberektől és zajoktól való félelem, egy róka például simán bemegy a tömegbe. A végén előfordulhat habzó száj.
Ilyenkor legjobb esetben az állatot el kell különíteni és értesíteni kell vagy az önkormányzatot, vagy a helyi gyepmestert, esetleg egy állatorvost. Sajnos ez a betegség a legtöbb esetben halálos kimenetelű, mert nehéz még a legelső stádiumban elcsípni. Hiszen akkor még nem is látszik semmi. A betegség onnantól fertőző, hogy elkapta az állat.
SAJÁT ÍRÁS
|